ժամանակահատվածը՝   հոկտեմբերի 10-13

Մասնակիցներ՝ Միջին դպրոցի  սովորողներ

Ճամփորդության երթուղին՝ 

1-ին օր՝ Երևան-Սևան-Դադիվանք-Հաթերք

2-րդ օր՝ Հաթերք-Ստեփանակերտ- Շուշի

3-րդ օր՝ Ստեփանակերտ-Տիգրանակերտ-Ստեփանակերտ-Շուշի

4-րդ օր՝ Շուշի-Բերձոր- Վայոց ձոր-Երևան

Քարտեզային նկարագրությունը

Գիշերակաց՝ Առաջին գիշեր՝ Հաթերքի արվեստի դպրոցի հյուրատանը, երկրորդ, երրորդ գիշերներ՝Շուշիի  Նարեկացի արվեստի կենտրոնի տրամադրած հյուրատանը:

Ճամփորդության պատասխանատուներ՝

Հասմիկ Գրիգորյան՝ ճամփորդության ղեկավար, նախաձեռնող, մշակութային կապերի,պայմանավորվածությունների համակարգող

Ստելլա Մնացականյան՝ հայրենագիտական մասի պատասխանատու

Տաթև Աբրահամյան՝ լուսաբանման, կապերի ստեղծաման պատասխանատու

Ճամփորդության նպատակը՝

  • Կրթամշակութային, ուսումնահայրենագիտական, ճանաչողական արշավ Արցախում
  • Կրթահամալիր-Արցախ կրթական ծրագրերի փոխանակում
  • Մշակութային նոր կապերի ստեղծում
  • Բլեյան կրթական ցանցի ներկայացում
  • Գորգագործական հմտությունների ձեռքբերում, գործնական աշխատանք Արցախի գորգագործ վարպետների հետ

Համագործակցություն 

Արդյունքում՝

  • Սովորողները ճանաչում են Արցախ աշխարհը
  • Հաստատվում են նոր կապեր կամ ամրապնդվում են հները
  • Կստեղծվեն Արցախի մասին պատմող տեսանյութեր, ռադիոնյութեր, ֆոտոպատումներ, ուսումնական այլ նյութեր
  • Սովորողները ձեռք կբերեն նոր ընկերներ, ճամփորդական և ուսումնական նոր հմտություններ
  • Ճամփորդության ավարտին ձեռքբերումները կհրապարակվեն դասավանդողների և սովորողների հաշվետվություններում:

Նախապատրաստական աշխատանքներ. հրապարակվում են սովորողի բլոգում 

  • Ճամփորդության երթուղում պատրաստում google map ծրագրով:
  • Նախագծում նշված վայրերի մասին տեղեկությունների հավաքում, պատրաստվում:
  • Արցախում տարածված ծեսեր, ավանդություններ, սովորություններ. ուսումնասիրություն
  • Գորգագործությունն Արցախում. ուսումնասիրություն
  • Ծնունդով Արցախցի ժամանակակից մշակութային գործիչներ. ուսումնասիրություն
  • Սպասելիքներ քառօրյա ճամփորդությունից. գրառումներ :

 

Նախքան ճամփորդությունն արվող աշխատանքներ

  • նախաճամփորդական հավաքներ մասնակից սովորողների հետ
  • մասնակիցների ամբողջական խմբի ձևավորում
  • նախնական աշխատանքների հրապարակում
  • նվերների պատրաստում՝ գործընկեր հաստատությունների համար
  • տեղեկատվական թերթիկների և այլ անհրաժեշտ պարագաների պատրաստում:

Անհրաժեշտ պարագաներ 

  • քնապարկ, հարմար ուսապարակ՝ արշավների համար
  • օրապահիկ, ջուր
  • գլխարկ, ակնոց, տաք հագուստ
  • աղբի տոպրակ, ձեռնոց
  • անհատական թվային միջոց
  • անհատական հիգիենայի պարագաներ. ատամի մածուկ,խոզանակ, սրբիչ, սանր
  • գիշերազգեստ, հողաթափեր
  • փոխնորդ հագուստ
  • հարմար կոշիկներ

Նախահաշիվ

Տրանսպորտ՝ 170.000 դրամ

Սնունդ, անհրաժեշտ այլ ծախսեր՝ 5.000 դրամ

Մեկ սովորողը վճարում է 15.000 դրամ:

Ծրագիր՝ 

Հոկտեմբերի 10

Безымянный08:30- Մեկնում Երևանից, կրթահամալիրի Մայր դպրոցից

09:00_9:30 Կանգառ, Սևանի ափին (Կարճաղբյուր գյուղի հարակից հատվածում):

11:00_12:00 Կանգառ Դադիվանքում

14:00 Ժամանում Հաթերք գյուղ

Ընդունելություն Հաթերքի  մշակույթի տանը

Հանդիպում մշակույթի տան սովորողների, դասավանդողների,  գործող խմբակների  հետ: Թատերական գործունեության, երգուսուցման, պարուսուցման համատեղ պարապմունքներ:

Հեղինակային կրթական ծրագրի, Միջին  դպրոցի նախագծային ուսուցման ներկայացում

Նոր կապերի հաստատում

Կրթական փոխանակման ծրագրերի մշակում, քննարկում, նախագծում, Հրավեր Արատեսի, Ժայռի ռազմամարզական ճամբարներ

Ճանաչողական քայլք Հաթերք գյուղում

Գիշերակացը սովորողների տներում:

Հոկտեմբերի 11

Безымянныйմ08:00- վերկաց

08-09:30- նախաճաշ, ճանապարհային նախապատրաստություն

09:30_ 10:30 մեկնում դեպի Ծաղկաշատ:

10:30- 13:30 պտույտ ՛՛Նիկոլ Դուման՛՛ ազգագրական համալիրում, այցելություն ագարակ:

13:30-14:00 Մեկնում դեպի Ստեփանակերտ

14:00- 17:00 Այցելություն Ղարաբաղ ՛՛Կարպետ՛՛  գորգագործարան: Ծանոթանում  ենք գորգարտադրության բոլոր փուլերին, շփվում և ուսուցանում տեղի գորգագործուհիների հետ:

17:00-18:30 Այցելություն Շառլ Ազնավուրի անվան մշակութային կենտրոն:

«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի մշակութային ակումբների, գործող երգչախմբերի, գեղարվեստի դպրոցի ներկայացում :

Հեղինակային կրթական ծրագրի,  նախագծային ուսուցման ներկայացում: Կրթական փոխանակման ծրագրերի մշակում:

Ընդհանուր պարատուն՝ տեղի ազգագրական ՛՛Տնջրե՛՛ խմբի հետ:

18:30-19:30 Այցելություն Sunny Photostudio  , կերպարային լուսանկարների ստեղծում:

19:30-20:30 Պտույտ քաղաքում / հին թաղ, թատրոնի շենք, հանրապետության հրապարակ/

20:30-21:00 մեկնում դեպի Շուշի

21:00  Տեղավորում ՛՛Նարեկացի արվեստի միության՛՛ հյուրատանը

Հոկտեմբերի 12

Безымянныйմ08:00 -09:30 Վերկաց, նախաճաշ

09:30- 11:00 մեկնում դեպի Տիգրանակերտի ամրոց, ճանապարհին կանգառ Ասկերանի Մայրաբերդում

11:00-16:00 Տիգրանակերտում մասնակցություն  Վիշապների խաղ միջոցառմանը :

Բերդի ուսումնասիրություն, քայլարշավ դեպի պեղումների վայր, տեղում ծանոթություն հնեաբանների հետ:

16:00-18:00-Վերադարձ Շուշի
Ճանապարհին կանգառ ՛՛Մենք ենք մեր սարերը՛՛ հուշարձանի մոտ:

18:00-20:00 Քայլք դեպի Ջդլդուզ, երեկոյան պտույտ քաղաքում,

Գիշերակացը ՛՛Նարեկացի արվեստի միության՛՛ հյուրատանը

 

Հոկտեմբերի 13
Безымянны08:00 -09:30 Վերկաց, նախաճաշ

09:00-13:00 Հայրենագիտական քայլարշավ դեպի Հոնուտի կիրճ,

13:00-14:30 Այցելություն Նարեկացի արվեստների  կենտրոն. Ծանոթություն  տեղի գործող խմբակներին, վարպետաց դասի՝ տեղի վարպետ Մամունց Սերոբի ,

14:30- 16:00 Քայլ  քաղաքում/ Կանանչ ժամ, Ղազանչեցոց եկեղեցի,  Ռեալական,

16:00 -21:00 Վերադարձ   Երևան

Ճանապարհին կանգառ Նորավանքում /19:30-20:00/

Ժամանում Մայր դպրոց

 

 

Մասնակիցներ՝

  1. Գրիգորյան Դավիթ, 7-4 դասարան
  2. Խաբաբյան Բագրատ, 7-4 դասարան
  3. Սահրադյան Եվա, 7-2 դասարան
  4. Ժամհարյան Նանե, 7-5 դասարան
  5. Բաբաջանյան Ռուզաննա7-2 դասարան
  6. Միրզոյան Էմմա, 8-3 դասարան
  7. Մարտիրոսյան Գարիկ, 6-4,դասարան
  8. Վերմիշյան Անահիտ, 7-5 դասարան
  9. Ներսիսյան Գեղամ, 7-7 դասարան
  10. Գրիգորյան Արման, 7-7 դասարան
  11. Գրիգորյան Սարգիս, 7-7 դասարան
  12. Զատիկյան Գրիգոր, 8-6 դասարան
  13. Սարգսյան Հասմիկ, 6-2 դասարան
  14. Պետրոսյան Արթուր, 8-7 դասարան
  15. Աբրահամյան Ալբերտ, 8-7 դասարան
  16. Աբգարյան Մանե, 8-3 դասարա
  17. Հակոբյան Արեգ, 8-6 դասարան
  18. Մկրտչյան Դավիթ, 8-6 դասարան

 

 

 

 

 

 

Реклама